beararms.pl

CRKT 2383K Minimalist Cleaver Blackout – Confidence in Hand w praktyce

CRKT 2383K Minimalist Cleaver Blackout – niezwykle poręczny nóż EDC o nie banalnym wyglądzie – dzięki niewielkim rozmiarom i niskiej wadze zgodnie z mottem firmy – Confidence in Hand, ten nóż może być z Tobą zawsze.

Columbia River Knife & Tool, Inc. (CRKT) założona w 1994 roku przez Paula Gillespi i Roda Bremera dwóch byłych pracowników Kershaw Knives. Firma z wielkim sukcesem wystartowała 3 lata później w 1997 na Shot Show, prezentując swój pierwszy nóż CRKT5500 K.I.S.S (Keep It Super Simple). Mały folder, zaprojektowany przez Eda Halligana, okazał się sukcesem. W pierwszych dniach targów zebrano zamówienia o łącznej wartości 4-5 krotności obecnych zdolności produkcyjnych, co spowodowało intensywny rozwój firmy.

CRKT 5500 K.I.S.S

CRKT przebojem dołączyło do liczących się producentów noży na amerykańskim rynku zlecając masową produkcję w zakładach w Chinach. Nie obeszło się to nie zauważenie dla branży co doprowadziło w 2000r do perturbacji z Amerykańskim Urzędem Celnym który skonfiskował transport chińskich noży CRKT o wartości ponad 4,3mln USD. Amerykański sen jednak trwał dalej – dzięki interwencji kongresmenów z Oregon – gdzie CRKT ma swoją siedzibę, Urząd Celny wycofał się z zarzutów. CRKT produkuje obecnie szeroką gamę noży stałych i składanych, narzędzi wielofunkcyjnych, ostrzałek oraz systemów nośnych. Firma od samego początku i sukcesu modelu 5500 K.I.S.S współpracuje z najlepszymi projektantami na świecie i kieruje się prostą zasadą: że największą rzeczą, jaką może dać swoim klientom jest Confidence in Hand®.

Dla CRKT projektowali tacy uznani twórcy noży custom, takimi jak Ken Onion, Harold „Kit” Carson, Allen Elishewitz, Pat Crawford, Liong Mah, Steven James, Greg Lightfoot, Michael Walker, Ron Lake, Tom Veff, Steve Ryan, Flavio Ikoma i Graham Bracia czy wspomniany już Ed Halligan.

CRKT jest właścicielem piętnastu patentów. Należą do nich między innymi mechanizm otwierania wspomagający Outburst, mechanizm Lock Back Safety (LBS), ząbkowane krawędzie Veff i zamek Deadbolt.

CRKT M21-14SFG z blokadą Lock Back Safety (LBS)

Nóż CRKT 2383K Minimalist firmy CRKT jak sama nazwa wskazuje posiada minimalistyczną i prostą budowę jednocześnie gwarantując maksymalną użyteczność. Model został stworzony przez Alana Foltsa z Florydy, projektanta z ponad 20 letnim doświadczeniem.

Niewielkie rozmiary narzędzia oraz znikoma waga czynią z niego idealny wybór do codziennego noszenia. Ułatwia to znajdująca się w komplecie pochwa z polipropylenu wyposażona w linkę z ogranicznikiem, dzięki której możemy wygodnie przenosić produkt na karku. Dodatkowo producent dołączył również klips pozwalający na przenoszenie zestawu przy pasie lub wyposażeniu.

Wykonanie z jednego kawałka stali nierdzewnej 5Cr13Mov zwiększa wytrzymałość tej niedużej konstrukcji. Ostrze o bardzo dobrych właściwościach tnących wykończono na czarno metodą Stonewash pozostawiającą nieregularną powłokę dobrze maskującą rysy powstające podczas eksploatacji. Głownia o kształcie tasaka doskonale przedziera się przez paczki, żywność oraz odzież dzięki fałszywej przedniej krawędzi. Okładziny rękojeści z tworzywa G10 zostały wyprofilowane pod zaciskającą się dłoń użytkownika co zwiększa przyczepność ręki i gwarantuje odpowiedni komfort pracy.

Karbowany grzbiet narzędzia poprawia bezpieczeństwo użytkowania oraz stanowi stabilne oparcie dla palca, co jest niezwykle przydatne przy precyzyjnych zadaniach. Na zakończeniu chwytu zamocowano brelok z nylonowej linki, który ułatwi wyciąganie noża z pochwy.

CRKT 2383K to zdecydowanie jeden z ciekawszych modeli serii Minimalist, w pełni funkcjonalny niewielki poręczny EDC, który zawsze może być z Tobą.

– Długość całkowita: 12,9 cm
– Długość rękojeści: 7,4 cm
– Profil głowni: Cleaver
– Stal: 5Cr13MoV
– Rodzaj: Gładkie
– Wykończenie: Black Stonewash
– Rękojeść: G10
– Waga: 48 g
– Brelok z nylonowej linki
– Pochwa z polipropylenu