beararms.pl

Czy tańsza luneta Crossfire II może być lepsza od droższej lunety Diamondback?

Vortex Crossfire II 66-18×44 1” AO BDC

Seria lunet Crossfire II amerykańskiej firmy Vortex, jest jedną z najpopularniejszych serii tego producenta. Popularność tej serii wynika prawdopodobnie z atrakcyjnej kombinacji szerokości pola widzenia, zakresów przybliżenia oraz atrakcyjnej ceny.

Crossfire II to wszechstronna seria lunet kierowana do myśliwych, strzelców ogólnych i strzelców dalekiego zasięgu.

Jest to druga generacja modeli Crossfire, pierwsza generacja Crossfire miała pewne problemy, na które Vortex bardzo szybko zareagował i wprowadził ulepszoną serię Crossfire II, odnosząc z miejsca sukces rynkowy.

Rodzina lunet Crossfire II jest dostępna w szerokiej gamie opcji powiększenia, począwszy od 1-4x, a kończąc na 6-24X50. Jeśli chodzi o rozmiar tubusu, modele Crossfire II są dostępne w konfiguracji z tubusem 1 calowym, oraz 30 mm. Ta seria ma również wiele opcji średnic obiektywu, które zaczynają się od 24 mm i sięgają aż do modelu 56 mm.

Seria lunet Vortex Diamondback to kolejny bardziej wyspecjalizowany poziom w porównaniu z serią Crossfire II.

Seria Diamondback jest skierowana głównie do zastosowań myśliwskich i strzelectwa ogólnego. Modele Diamondback oferują zakres powiększenia, który zaczyna się od 1,75-5x, a kończy na 4-12x. Jeśli chodzi o rozmiary tubusów, wszystkie modele Diamondback są zbudowane na 1-calowej rurze. Średnice obiektywu, w modelach Diamondback zaczynają się od 32 mm i kończą modelem 50 mm.

Jeśli zastanawiasz się, nad którąś z tych dwóch modeli lunet i myślisz o strzelaniu z dużej odległości, lepszym wyborem będzie model Crossfire z rurą 30 mm.

Szerszy 30 mm tubus oferuje większy zakres regulacji siatki celowniczej w porównaniu z mniejszą rurą o średnicy 1 cala. Natomiast szkło w modelach Diamondback jest nieco lepsze niż szkło w modelach Crossfire II. O ile lepiej? Nie aż tak dużo.

Szkło Diamondback wydaje się nieco jaśniejsze. Nie jest to jednak równica znacząca.

Różnicę tą pośrednio potwierdza sam producent oferując lunety DiamondBack w wyższych cenach niż Crosfire II. Niestety Vortex w swoich materiałach informacyjnych nie podaje parametru jasności lunety, aby obiektywnie ocenić tą różnicę.

Diamondback 4-12×40

Czy to oznacza, że ​​seria Diamondback jest lepsza od Crossfire II? Niekoniecznie, gdyż ostatecznym kryterium oceny będzie funkcja zastosowania celownika.

Zarówno seria lunet Crossfire II, jak i Diamondback są dostępne z tymi samymi siatkami celowniczymi: Deadhold BDC i V-Plex. Crossfire II ma natomiast kilka modeli z podświetlaną siatką, podczas gdy modele Diamondback nie mają opcji podświetlanej siatki.

Seria DiamondBack jest reklamowana jako mająca odstęp źrenicy od okularu od 3” do 3,2”, podczas gdy modele Crossfire II, w zależności od konkretnego modelu, posiadają odstęp źrenicy od 3,5” do 4”.

Oglądając oba modele, można bez wątpienia stwierdzić, że modele Crossfire II mają znacznie dłuższy i znacznie bardziej wybaczający odstęp źrenicy w porównaniu z lunetami Diamondback. W przypadku modeli Diamondback odstęp źrenicy jest nie tylko krótszy, ale także bardziej wrażliwy na pozycję głowy strzelca, aby uzyskać wyraźny obraz dla określonego ustawienia głowy.

Obie te rodziny lunet są objęte doskonałym programem dożywotniej gwarancji firmy Vortex, który jest jedną z najlepszych gwarancji optycznych w branży.

Jeżeli szukasz lunety wszechstronnej o szerszym zakresie parametrów, bardziej elastycznej pod względem odstępu źrenicy seria Crossfire II będzie lepszym wyborem niż bardziej wyspecjalizowana seria Diamondback. Natomiast gdy jesteś zdecydowany na konkretny ale węższy zakres parametrów, seria Diamondback za niewiele wyższą cenę zaoferuje Ci lepszą jasność szkieł.

Crossfire II to coś, co można nazwać przystępnym cenowo zakresem „podstawowym”.

Jest najtańszy w modelach Vortex i może być nawet w większości przypadków najtańszy na rynku. Mówiąc tanie, mam na myśli, że skaluje się poniżej 300 USD. Ale to nie wpływa na jakość lunety. W rzeczywistości Vortex Crossfire II to bez wątpienia luneta najlepszej jakości w danym przedziale cenowym. Luneta poprzez szeroki zakres parametrów jest dostosowana do potrzeb początkujących strzelców.

Model Vortex Crossfire II 6-18×44 godny polecenia ma pewne cechy, które sprawiają, że stoi szczebel wyżej niż inne lunety w tej samej cenie i zakresie.

Vortex Crossfire II 66-18×44 1” AO BDC

Są to wydajna siatka MOA, przezroczysta, wielowarstwowa soczewka, szybki okular i niezwykły odstęp źrenicy. Chociaż są to cechy wspólne dla wszystkich lunet z gamy Crossfire II model 6-18×44 posiada obiektyw o średnicy 44 mm. Duży obiektyw oznacza większą powierzchnię pochłaniania światła, a co za tym idzie lepiej oświetlony obraz.

Vortex Crossfire II 66-18×44 1” AO V-Brite

Soczewka jest w pełni wielowarstwowa, co oznacza lepszą absorpcję i transmisję światła w obrębie lunety. Co więcej, soczewka jest pokryta wieloma warstwami antyrefleksyjnymi, aby zmniejszyć straty światła w procesie odbicia. Ten obiektyw posiada regulację paralaksy na dystansie od 10 jardów do nieskończoności, dzięki temu otrzymujesz wyraźny, ostry i jasny obraz.

Kolejnym elementem jest siatka celownicza. Celownik wyposażony jest w wszechstronną siatkę Dead-Hold BDC MOA. Zasadniczo ten rodzaj siatki celowniczej jest przeznaczony dla strzelców lub myśliwych, którzy będą stale zmieniać swoje cele. Innymi słowy, najlepiej nadaje się do strzelania na różnych dystansach, z różnymi rodzajami amunicji. Siatka celownicza umieszczona jest na drugiej płaszczyźnie ogniskowej dzięki temu obraz krzyża zawsze będzie miał odpowiedni rozmiar, nawet po powiększeniu.

Vortex Crossfire II 6-18×44 jest zasadniczo przeznaczony do strzałów ze średniego i dalekiego zasięgu. Skala powiększenia dostępna dla tej lunety to 6 do 18. Ten zakres jest dość wszechstronny.

Ponadto luneta Vortex Crossfire 6-18×44 ma okular szybkiego ogniskowania. Umożliwia to skuteczne śledzenie i strzelanie do ruchomych celów. Kolejnym ważnym wyróżnikiem lunety są zamknięte wieże. Te wieżyczki z czytelnym klikaniem i funkcją zerowania są łatwe w użyciu.

Vortex Crossfire II 66-18×44 1” AO V-Brite

Odstęp źrenicy wynoszący 3,7 cala pozwoli Ci oddać strzały z karabinów dużego kalibru bez narażania własnego bezpieczeństwa. Tubus o średnicy 1 cala wykonany z jednego bloku wytrzymałego aluminium lotniczego wypełniony został azotem i uszczelniony pierścieniem O-ring zapewniając wysoką wytrzymałość lunety na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że luneta jest odporna na zamglenia i jest wodoodporna.

Konstrukcja zapewnia sztywność i odporność na wstrząsy przy silnej amunicji karabinowej. Dodatkowo tuba pokryta jest twardą anodą. Ta matowa warstwa sprawia, że ​​luneta jest mniej podatna na odblaski. To jest dokładnie taki rodzaj kamuflażu, jakiego wszyscy potrzebujemy. Luneta waży około 20 uncji, dzięki czemu jest lekka i łatwa w obsłudze. Jest bardzo mało szans, że Twój celownik Cię zawiedzie. Ale niestety, jeśli tak, nie martw się. Ten celownik Vortex Crossfire II jest objęty gwarancją VIP.

Ta wstrząsoodporna luneta z dużym odstępem źrenicy może być skutecznie używana z karabinami dużej mocy o dużym kalibrze i odrzucie. Ponadto lekki charakter lunety sprawia, że ​​jest ona kompatybilna z karabinami o małej i małej mocy. Tak więc w zasadzie jest doskonałym przykładem wszechstronności serii CrossFire II pasując na każdy karabin.