beararms.pl

FM78 Field Knife – Austriak na służbie

FM78 Field Knife – wyprodukowany przez austriacką firmę Glock® oficjalny nóż bojowy austriackiej armii.

Ten legendarny nóż chętnie nabywany jest przez służby mundurowe, kolekcjonerów, miłośników outdooru oraz survivalu. Glock FM 78 Field Knife Black znajduje się na wyposażeniu wielu jednostek wojskowych na świecie (w tym polskich). Założenia koncepcyjne noża opracowano w 1975 r przy współpracy z austriackimi jednostkami specjalnymi Jagdkommando.

Prosty w budowie, solidny, dobrze wyważony, niezwykle wytrzymały typowe narzędzie dla profesjonalisty. Wytrzymała klinga doskonale nadaję się m.in. do cięcia, przebijania, ścinania, rąbania, kopania.Głownia – o profilu Clip-Point, grubości 5 mm, wykonana z wytrzymałej stali sprężynowej (SAE 1095 stal węglowa) utwardzanej do 55HRC, pokrytej czarną fosforanową powłoką chroniącą przed korozją. Ostrze gładkie typu Plain. U nasady głowni znajduję się stalowy jelec, chroniący dłoń przed przypadkowym zsunięciem się podczas pracy, służący jednocześnie jako otwieracz do kapsli.

Rękojeść – w kolorze czarnym wykonana z polimeru używanego przy produkcji komponentów do pistoletów Glock. Ergonomiczny kształt umożliwia pewny, wygodny chwyt. Tylną część rękojeści (głowica) zakończono polimerowym nitem, po jego zdjęciu nóż możemy nasadzić na drzewce i wykorzystać jako włócznię.Pochwa – w kolorze czarnym wykonana z utwardzanego polimeru identycznego jak w rękojeści noża.

Blokowanie noża w pochewce odbywa się za pomocą solidnego zatrzasku zabezpieczającego przed wypadnięciem. Konstrukcja zatrzasku umożliwia szybkie wyciągnięcie noża jedną ręką. W górnej części zapięcie umożliwiające przypięcie pochwy do pasa bez konieczności przeplatania przez pas. W dolnej części pochwy otwór umożliwiający przytroczenie noża do uda.

Długość głowni: 165 mm / 6.5″

Grubość głowni: 5 mm / 1.97″

Długość całkowita: 290 mm / 11.42″

Waga bez pochwy: 206 g / 7.27 oz

Waga: 250 g / 8.82 oz

Producent: Glock Ges.m.b.H, Austria