beararms.pl

IMI Defence Morf x3

IMI Defense – Kabura MORF X3 – Glock 19 – Z8019

Rewolucyjna, polimerowa kabura przeznaczona dla pistoletu Glock 19, pozwalająca na zastosowanie w trzech konfiguracjach dla strzelców zarówno prawo jak i leworęcznych, stworzona przez izraelskiego producenta … taki opis znajdujemy na stronach sklepów oferujących ten produkt. Jak jest w rzeczywistości z tą rewolucyjną konstrukcją? Zazwyczaj jak coś jest do wszystkiego, to do wszystkiego jest tylko w jakimś procencie a ogólna ocena bywa często rozczarowująca. I z takim zapewne wyzwaniem borykali się konstruktorzy Morf x3 próbując sprostać konkurencji kabur wyspecjalizowanych w danej funkcji.

Dlaczego, ktoś prawo ręczny poszukiwałby kabury dla strzelca leworęcznego albo kaburę przystosowaną do działań taktycznych ktoś chciałby nosić skrycie jako kaburę wewnętrzną? Zapewne poszukując dobrej wyspecjalizowanej kabury IWB znajdziemy konstrukcje lepiej spełniające się w tej roli … a jednak Morf x3 do takiej konkurencji staje. Spróbujmy zatem krok po kroku, funkcja po funkcji ocenić jak radzi sobie w danej funkcji ta kabura. Na pewno w konkurencji “wielozadaniowość” Morf x3 spokojnie może ubiegać się o laury lidera.

Jakość wykonania jest akceptowalna, bardzo poprawna. Jest lekka, dość delikatna – funkcja skrytego noszenia w tym zakresie ogranicza grubość i solidność rozwiązań spotykanych w zewnętrznych taktycznych kaburach. Plastikowe kołki służące do modyfikacji kabury wydają się być na tyle solidne, że sprawiają wrażenie, że posłużą nam dłuższy czas zanim się uszkodzą, wyrobią. Bardziej obawiałbym się, że je pogubimy a wtedy funkcjonalność kabury stanie pod znakiem zapytania. Szczęśliwie producent załącza w zestawie 3 komplety kołków … być może obawiając się tego samego 🙂Sama rekonfiguracja jest bardzo łatwa, wykonujemy ją szybko bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Trudno co prawda wyobrazić sobie praktyczną potrzebę takiej szybkiej zmiany funkcji kabury, ale gdyby było to potrzebne Morf x3 zdaje ten egzamin celująco.

Kabura wewnętrzna – w tym celu uzbrajamy kaburę w plastikowy klips do pasa od spodni. Możemy zapiąć go na kaburze z obydwu stron – dając użytkownikowi bardzo szeroki wybór umiejscowienia kabury, z lewej lub prawej strony, z rękojeścią pistoletu zorientowaną w lewo lub prawo. Za ten komfort i uniwersalność duży plus. … jednak sam plastikowy klips poza bardzo eleganckim wyglądem nie ma regulacji kąta pochylenia kabury. A to już spory kłopot gdybyśmy chcieli ustawić kaburę bardziej energicznie, dostosowując ją do swoich preferencji czy po prostu 🙂 „kształtu pośladków”. Tego Morf x3 już Ci nie zapewni. Więc jeżeli nie masz takich samych oczekiwań lub kształtu ciała co konstruktor tej kabury może okazać się, że ta kabura nie spełni Twych oczekiwań w funkcji wygodnej kabury wewnętrznej. Dodatkowo sam klips nie zapewnia odpowiednio mocnego trzymania pasa. Przy silnym szarpnięciu za rękojeść pistoletu może okazać się, że dobędziesz pistolet zza spodni wraz z kaburą … Zdecydowanie Morf x3 w tej roli miałby spore kłopoty konkurować ze specjalizowanymi kaburami wewnętrznymi. Uniwersalność niestety w tym przypadku odbiera punkty za ergonomię.Kabura zewnętrzna do skrytego noszenia – dwie plastikowe szlufki podpinamy do kabury z jednej lub drugiej strony przystosowując kaburę dla lewo lub praworęcznego strzelca. Znów duży plus za uniwersalność. Gdy strzelec prawo lub lewo ręczny będzie potrzebował szybko przepiąć pistolet na drugą stronę w tej sytuacji Morf x3 sprawdzi się idealnie. Dodatkowo, ergonomicznie ukształtowane szlufki przytrzymują broń w kaburze ściśle przy ciele. Takie przyleganie do ciała nie wspiera szybkiego ergonomicznego chwytu broni ale doskonale wspiera funkcję skrytego noszenia broni pod wypuszczoną koszulą czy marynarką. W połączeniu ze smukłym profilem oraz obiektywnie ciekawym designem – Morf x3 wydaje się być poważną konkurencją dla innych kabur zewnętrznych przeznaczonych do skrytego noszenia.

Kabura taktyczna – do tej konfiguracji w zestawie z kaburą otrzymujemy adapter do systemu IMI Defence, pozwalający podłączyć Morf x3 do płetwy mocującej kaburę do pasa, czy też panelu biodrowego lub udowego. System IMI pozwala na swobodne ustawienia kąta pochylenia kabury w zakresie 360 stopni. Znów duży plus za uniwersalność. Samą płetwę, czy inny element systemu musimy dokupić oddzielnie, co ma sens, bo wybór tego jak chcemy używać kaburę zależy już tylko od nas i zapewne posiadamy już elementy systemu lub świadomie je sobie dokupimy. Sama skorupa kabury … jak wcześniej już to omawialiśmy jest dość smukła, elegancka i jak na szorstkie taktyczne zastosowania robi wrażenie delikatnej. Zapewne znajdzie zainteresowanie wśród tej grupy strzelców, dla których wygląd ma co najmniej takie samo znaczenie co pragmatyzm 🙂 Szukając kabury specjalizowanej do działań taktycznych, gdzie walory takie jak solidność, poziomy zabezpieczeń są nadrzędne nad funkcjami estetyki czy skrytego noszenia Morf x3 nie byłby pierwszym wyborem. Natomiast jeżeli szukamy kabury lekkiej, smukłej obiektywnie ciekawej w wyglądzie dostosowanej do wymagań taktycznych takich jak montaż kabury zapewniający dystans od ciała umożliwiający szybki chwyt z uwzględnieniem grubości kamizelki taktycznej, czy generalnie pozwalającej na integrację z systemem montażu IMI Defence to kabura Morf x3 będzie ubiegać się o Twój wybór.

Ostatni parametr to poziom zabezpieczenia broni przed przypadkowym wypadnięciem – no cóż, Morf x3 dysponuje tylko jednym zabezpieczeniem jakim jest zatrzask trzymający naszego Glocka za kabłąk osłony spustu. Siłę trzymania pistoletu wedle naszych preferencji możemy wyregulować za pomocą dołączonego do zestawu klucza imbusowego. Jest to wystarczające zabezpieczenie dla funkcji skrytego noszenia. Jednak do działań dynamicznych, taktycznych – szybkość dobycia broni vs zabezpieczenie przed przypadkową utratą broni możemy regulować tylko w ten sposób. Znów uniwersalność nad specjalizacją.

Podsumowując Morf x3 zasypuje nas mnóstwem możliwości wyboru: jak i do czego będziemy mogli używać tej kabury? Liczba tych możliwości jest na tyle imponująca, że trudno poprzestać na stwierdzeniu, że uniwersalne oznacza przeciętne. W funkcji kabury zewnętrznej do skrytego noszenia Morf wypada bardzo ciekawie. Sprawdzi się też jako uniwersalna kabura do zastosowań dynamicznych – choć zapewne poszukując wyspecjalizowanej kabury taktycznej znajdziemy inne lepiej do tej roli przygotowane. Najsłabiej należy ocenić klips do montażu kabury jako wewnętrznej. Ale gdyby naszła nas taka nagła potrzeba Morf x3 da się tak przenosić … W ocenie końcowej należy stwierdzić, że relacja ceny do funkcjonalności jest bardzo poprawna – za ok 200pln dostajemy bardzo wszechstronne rozwiązanie. Specjalizowane kabury często w swojej wąskiej specjalizacji kosztują znaczącą więcej. Morf x3 ma swoje mocne strony a uniwersalność stwarza tylko dodatkowe możliwości.