szyny montażowe
Szyny Picatinny i Weaver wyglądają w niektórych przypadkach prawie identycznie i czasami może być trudno określić różnicę między nimi po prostu patrząc na nie. Mimo, że wyglądają podobnie i służą temu samemu celowi, szyny Picatinny i Weaver nie są w pełni kompatybilne. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnice między nimi przed rozpoczęciem dodawania akcesoriów do broni.
Szyna Picatinny ma ściśle określone wymiary rowków służących do montażu różnych dodatków do broni. Czasami możemy spotkać się z jej potoczną nazwą „Pic Rail”.
Szyny Picatinny oraz Pic Rail są dokładnie tym samym, co szyny określone w standardzie MIL-STD-1913 przyjętym przez wojsko USA 3 lutego 1995 r.
Wraz ze standaryzacją wojskową w 1995 roku popularne wersje karabinków wojskowych M16A2 i M4 zostały zmodyfikowane tak, że szyny Picatinny stały się ich standardowym wyposażeniem.
Szyny Picatinny zaprojektowane dla przedniego łoża karabinów typu AR-15 pozwalają dodać w wielu pozycjach (góra, dół, prawa lub lewa strona) wiele produktów takich jak lunety celownicze, światła taktyczne, celowniki noktowizyjne, celowniki kolimacyjne, celowniki laserowe, chwyty przednie czy dwójnogi.
Oprócz zastosowań w karabinach i strzelbach, szynę Picatinny można znaleźć również w pistoletach. Wiele pistoletów, zwłaszcza bocznego zapłonu, ma szynę Picatinny zamontowaną wzdłuż górnej części zamka. Pozwala to na montaż optyki z czerwoną kropką (kolimatorów). Duża część producentów broni krótkiej zawiera szynę Picatinny wbudowaną w dolną przednią część ramy pistoletów. Jest to powszechnie znana szyna akcesoriów. Światła broni i celowniki laserowe to najczęstsze elementy montowane do broni krótkiej za pomocą tego systemu szyn.
Niektórzy producenci zawierają w swoich pistoletach szynę na akcesoria, ale nie używają standardu Picatinny opracowując własne systemy. Na przykład pistolety Glock mają własną konstrukcję szyny, która nie jest wymienna z szyną Picatinny. Na szczęście wiele firm projektuje swoje akcesoria do broni tak, aby były kompatybilne zarówno z szynami Picatinny, jak i szynami Glock.
Weaver Optics od wielu dziesięcioleci produkuje lunety do karabinów.
Pomysłodawca lunet, William Ralph Weaver, zaprojektował również szynę Weaver, system mocowania dla swoich lunet. Szyna Weaver zatem historycznie znacznie poprzedza system Picatinny
Szyna Picatinny jest bardzo podobna do konstrukcji Weaver, ale nie do końca się z nią wymieniają. Szyny montażowe Weaver mają szczeliny o szerokości 0,180” (4,57 milimetra) i niekoniecznie muszą mieć równomierne odstępy między rowkami.
Otwory w szynie Picatinny mają szerokość 0,206 cala (5,23 milimetra) i stałą szerokość rowka od środka do środka wynoszącą 0,394 cala (10,01 milimetra). Oznacza to że akcesoria Picatinny nie będą pasować na szynie Weaver, ale akcesoria Weaver będą pasować na szynie Picatinny.
Akcesorium zaprojektowane dla szyny Weaver zmieści się w szerszym gnieździe szyny Picatinny. Jednak akcesoria zaprojektowane specjalnie dla systemu szyn Picatinny będą miały wycięcia, które są zbyt szerokie, aby pasowały do węższego odstępu Weaver.
Kiedy po raz pierwszy wprowadzono szyny Weaver, składano je z dwóch części, tak aby jedna część mogła być umieszczona z przodu zamka, a druga z tyłu, aby wygodnie zamontować lunetę. Ta dwuczęściowa konstrukcja oznacza, że otwór zamka jest wolny od przeszkód, co pozwala na łatwe wkładanie nabojów lub stosowanie zacisków ściągających.
Chociaż oba systemy szyn mają swój udział w popularności wśród strzelców, bardziej prawdopodobne jest znalezienie szyny Picatinny w nowoczesnej broni palnej. Powszechną popularność szyny Picatinny można częściowo przypisać przyjęciu szyny przez wojsko USA w 1995 roku, ale także dlatego, że jednolitość i stałe odstępy sprawiają, że szyny Picatinny są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem przez co lepszą opcją do wymiany akcesoriów między jednostkami broni.