beararms.pl

Jaki montaż lunety celowniczej wybrać do karabinu AR-15?

Wybór karabinu AR 15 to zaledwie pierwszy krok w przygodzie z precyzyjnym strzelaniem na odległość.

Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej lunety, która poprawi celność i osiągi twojego AR 15. Kupując wysokiej jakości lunetę do karabinu, ludzie często zapominają o dobraniu odpowiedniego montażu do lunety koncentrując się głównie na parametrach lunety. Pamiętaj, że bez względu na to, jak dobrą lunetę wybierzesz, nie spełni ona Twoich oczekiwań, jeżeli jej montaż będzie niestabilny i nie będzie trzymał zera po poddaniu strzału z silnego naboju karabinowego. Dobra luneta to często koszt porównywalny do wartości broni, dobry montaż to nie wiele mniej.

Jeśli sprawdzisz w Internecie dostępną ofertę montaży, przekonasz się, że na rynku jest wiele dostępnych mocowań do lunet celowniczych różniących się parametrami jak i ceną. To sprawia, że bardzo trudno jest znaleźć montaż, który spełni Twoje oczekiwania zachowując przy tym rozsądną relację jakości do ceny.

Szukając montażu do swojej lunety pierwszym pytaniem jakie musisz sobie zadać, jest to, do ilu broni będziesz używać poszukiwanego montażu?

W przypadku pojedynczej broni najlepszym wyborem będzie stały pojedynczy montaż, kompatybilny z Twoją bronią, który zapewni stabilność i wytrzymałość zestawu karabin luneta.

Mocowania jednoczęściowe są korzystne również wtedy, gdy potrzebujesz zwiększyć wysokość montażu, aby zamocować lunetę z dużym obiektywem lub ustawić lunetę we właściwej i wygodnej dla Ciebie pozycji na AR.

Poza tym jednoczęściowa konstrukcja pozwala na przesunięcie lunety do przodu na łożu karabinu (tzw. offset) co będzie miało znaczenie w przypadku montażu dłuższej lunety. Odpowiednio dobrane do lunety przesunięcie pozwala uzyskać optymalną odległość okularu lunety od źrenicy oka oraz wygodne złożenie się do strzału.

Z drugiej strony mocowania 2-częściowe są znacznie lżejsze, łatwiejsze do ustawienia i wymienne między karabinami. Konstrukcja idzie w parze z wagą i wytrzymałością każdego mocowania. Dobry montaż do lunety AR 15 powinien być mocny, trwały i lekki, aby był przenośny i służył przez długi czas. Doskonałym pod tym względem materiałem do konstrukcji montażu lunety są stopy aluminium zapewniające wysoką sztywność jak i niską wagę montażu.

Istotnym elementem konstrukcji montażu są pierścienie mocujące tubus lunety.

Większość lunet dostępnych na rynku ma średnicę tubusu 1 cal lub 30 mm. Zbyt mały pierścień mocujący wgniecie i zmiażdży tubus lunety, a zbyt duży nie utrzyma lunety we właściwym miejscu. Precyzja wykonania pierścieni mocujących stanowi zatem o jakości montażu.

W przypadku lunety z obiektywem o mniejszej średnicy dobrym rozwiązaniem jest montaż nisko profilowy, natomiast w do obiektywu o dużej średnicy, powyżej 50 mm niezbędne jest mocowanie o wysokim profilu. Ogólnie rzecz biorąc, niskie i małe montaże do lunety są idealne dla platformy AR. Zwykle są proste i szybkie do odpięcia od karabinu co pozwala na szybką konfigurację broni do różnych zadań taktycznych. Do takich zadań warto poszukać montażu wyposażonego w tzw. szybko złączki (Qwick Release) mocujące zacisk do szyny Picatinny.

Poszukując rozwiązania z optymalną relacją ceny do jakości warto wziąć pod uwagę jednoczęściowy montaż Vortex Cantilever stworzony specjalnie z myślą o karabinie AR15.

To solidny lekki montaż, o ciekawym designe wykonany z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium 6061-T6, pokryty matowym, anodyzowanym wykończeniem w kolorze czarnym. Montaż Vortex Cantilever ma bardzo atrakcyjny kształt z przesuniętymi do przodu pierścieniami mocującymi (offsetem). Świetnie wygląda na karabinie. Uchwyty pierścieniowe umieszczone na wysokości 1,59 cala od podstawy do środkowego punktu tubusu zapewniają odpowiednią wysokość, aby zapewnić prawidłowy montaż lunety na platformie AR.

Każdy pierścień ma górną nasadkę zabezpieczoną za pomocą 4 śrub Torx T15, co zapewnia wytrzymałość i stabilność, podstawa mocowana również na 4 śruby pasuje do każdej szyny Picatinny. Podstawa wyposażona jest w zintegrowany zaczep odrzutu, który mocuje się do poprzecznych szczelin w szynie montażowej zabezpieczając montaż przed przesunięciem podczas strzału.

Wpuszczone w konstrukcję główki śrub montażowych minimalizują ryzyko uszkodzenia śrub oraz ich poluzowanie. Montaż dostępny jest w wersji dla lunet z tubusem 30 mm i 1 cal, oraz z offsetem 2 cale lub 3 cale. Przy wadze ok 190 g nie możemy powiedzieć, że jest to najlżejszy model na rynku. Jednak montaż Vortex Cantilever nie jest za lekki ani nie za ciężki. Jest to waga, która pozwoli Ci bez wysiłku działać w terenie.

W podobnym przedziale cenowym można zdecydować się na zakup niedużego montażu Burris AR-P.E.P.R. 30 Mm,

którego zaciski pierścieni montażowych posiadają po 6 śrub Torx. Zastosowanie szerszych zacisków wraz z większą liczbą śrub mocujących pozytywnie zmniejsza ryzyko pojawienia się niechcianych luzów na łączeniu. Pociąga to jednak za sobą większą wagę montażu (ok 250g). Montaż Burris AR-P.E.P.R. dostępny jest również z pierścieniami 30 mm 1 oraz cal. Umożliwia jednak tylko 2 calowe przesunięcie lunety do przodu.

Ciekawą, propozycją w tym segmencie cenowym jest jednoczęściowy montaż uznanego amerykańskiego producenta optyki – Mark AR 30 Mm firmy Leupold.

W tym modelu Leupold podobnie jak Vortex zastosował 4 śruby mocujące w pierścieniach tubusu, proponując jednak zwiększenie ich do 5-ciu w zacisku podstawy. Podstawa wyposażona została dodatkowo w 3 rygle blokujące odrzut. Przy niewielkich rozmiarach i offsecie 1,75 cala montaż ten imponuje wagą zaledwie ok 160g.

Poszukując lżejszych montaży jednoczęściowych w większości przypadków musimy świadomie zdecydować się na rozwiązania mniej stabilne, o mniejszej trwałości, wykonane z materiałów o niższych parametrach wytrzymałościowych. Z drugiej strony dostępnych w bardzo atrakcyjnych cenach.

Osoby, dla których cena będzie istotnym kryterium wyboru oferta firmy Leapers może okazać się ciekawa.

Przykładem produktu Leapers może być Montaż Jednoczęściowy Wysoki 1/Weaver Offset wykonany z lekkiego stopu aluminium. Za kwotę zaledwie kilkudziesięciu pln otrzymamy ultralekki montaż z offsetem dedykowany do lunet z 1 calowym tubusem. Podstawa montażu w tym modelu mocowana jest do szyny Picatinny tylko dwoma śrubami.

Decydując się na takie rozwiązanie musimy liczyć się z częstą korektą zerowania montażu. Atrakcyjna cena może być wynikiem słabej kontroli jakości w cyklu produkcyjnym. Zapoznając się z opiniami użytkowników produktów z tego segmentu cenowego często spotykamy informacje o niedbale wykonanych pierścieniach mocujących, posiadających nierównomierny kształt lub inną średnicę niż deklarowana.

Pamiętajmy, że źle wykonane pierścienie albo uszkodzą tubus lunety albo w najlepszym przypadku nie będą stabilnie go trzymać. Są to więc rozwiązania dla koneserów akceptujących ewentualną konieczność reklamowania nowych produktów w poszukiwaniu udanego egzemplarza. Cena robi różnicę. Zazwyczaj producenci tych produktów wychodzą naprzeciw swoich klientów oferując atrakcyjną gwarancję i bezproblemowy proces reklamacji.

Po drugiej stronie rynku tam, gdzie cena nie jest istotnym kryterium wyboru a ważna jest niezawodność i ponadprzeciętna trwałość montażu znajdziemy ofertę produktów zaprojektowanych i wykonanych bezkompromisowo pod względem jakości. Użyte do produkcji materiały jak i rozwiązania konstrukcyjne będą gwarantować możliwie najwyższe parametry wytrzymałościowe. Te montaże pod porządkując funkcji wytrzymałości inne parametry będą zazwyczaj znacznie większe oraz cięższe.

Gdy koszt jest mniej istotny, a wysoka jakość ma kluczowe znaczenie, stop aluminium 7075 użyty do produkcji montaży może być lepszym wyborem niż popularny stop 6061.

Aluminium 6061 to bardzo wszechstronny stop aluminium, który zachowuje wyjątkowo dobre właściwości mechaniczne przy stosunkowo niskich kosztach. Aluminium 6061 jest uważane za idealny stop do obróbki plastycznej, co oznacza, że ​​może być wytłaczane, walcowane lub kute w różne kształty. Doskonale nadaje się do zastosowań konstrukcyjnych w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym oraz budowlanym. Posiada doskonałą odporność na korozję.

Aluminium 7075 zawiera więcej cynku niż stop 6061. Daje to lepszą wytrzymałość i wyższy stosunek wytrzymałości do masy. Stop aluminium 7075 charakteryzują się wytrzymałością na rozciąganie prawie dwukrotnie wyższą niż aluminium 6061. Szacuje się, że wytrzymałość na ścinanie 7075 jest 1,5 razy większa niż 6061. Aluminium 7075 jest również znacznie twardsze. Jednak cynk sprawia, że ​​ten stop jest znacznie mniej spawalny, plastyczny oraz cięższy niż 6061. Koszt obróbki tego materiału jest też wyższy.

Strzelcy poszukujący bezkompromisowych rozwiązań mogą skorzystać np. z oferty firmy SPUHR decydując się na Montaż Jednoczęściowy SP-3602 czy SP-3001.

Montaże firmy SPUHR oferują dodatkowo innowacyjny system ISMS (Ideal Scope Mount System) czyli specjalnie skonstruowane wcięcie w montażu pod kątem 45 stopni, które umożliwia, przy zastosowaniu odpowiedniego narzędzia, osiowe i precyzyjne założenie optyki. 

Jednak w większości przypadków dla strzelców cywilnych niepoddających swojej broni ekstremalnym warunkom pola walki montaże typu Mark AR 30 Mm, Vortex Cantilever czy AR-P.E.P.R. 30 Mm będą optymalnym wyborem pod względem relacji cena do jakości. Ich relatywnie niższa cena nie jest wynikiem złej jakości, ale najnowszej technologii masowej produkcji, która pozwala obniżyć koszty produkcji.

Strzelcy zainteresowani opcją szybkiego montażu QR mogą rozważyć zakup modelu Vortex Cantilever w wersji Precision QR Offset 30 Mm.

Według ekspertów i profesjonalnych użytkowników w tym przedziale cenowym nie znajdziesz czegoś lepszego niż ten montaż.

Jakość wykonania produktu fascynuje. Wykonany jest z niezwykłą starannością. Zdecydowanie jest to jeden z najlepszych modeli na rynku. Tak więc do zaakceptowania jest nieco wyższa cena tego modelu.