beararms.pl

Strikefire II – Czarny koń wśród budżetowych celowników kolimatorowych

Vortex Strikefire II

Gdy sytuacja wymaga błyskawicznego namierzenia celu i maksymalnego pola widzenia, gdzie szybkość Twojej reakcji jest ceną sukcesu – kryteria wyboru idealnego celownika do Twojego ARa są proste i podporządkowane funkcji celu jakim jest oddanie szybkiego i celnego strzału w każdych warunkach, szczególnie tych ekstremalnych.

Wybierzesz wtedy celownik kolimatorowy z jasnym szkłem, całkowicie pozbawiony błędu paralaksy z możliwie dużym tubusem, co najmniej 30 mm by zapewnić sobie pełne obuoczne peryferyjne obserwowanie celu. Najlepiej z zielonym wskaźnikiem poprawiającym kontrast w trudnych warunkach oświetlenia. Twój kolimator powinien być wodoodporny, szkła optyki powinien mieć pokryte warstwą antyrefleksyjną by niepożądane odblaski nie zdradziły przeciwnikowi zbyt wcześnie Twojej pozycji. Konstrukcja kolimatora powinna być lekka i odporna na mechaniczne uszkodzenia.

Kolimator powinien wytrzymać upadek broni, jak i odrzut z silnego karabinowego naboju. Szkła jak i elektronika powinny gwarantować bezawaryjną pracę w ekstremalnie niskich jak i wysokich temperaturach otoczenia.

Dobrze by kolimator współpracował z zapasowymi mechanicznymi celownikami Twojego karabinka, powiększalnikiem jak również noktowizorem.

Vortex Strikiefire II + powiększalnik Vortex VMX-3T

Gdy stawka jest naprawdę wysoka – kwota, którą musisz przeznaczyć na urządzenie spełniające wszystkie powyższe wymagania nie jest istotna. Cel uświęca środki. Na Aimpoint PRO celownik zaprojektowany przez zawodowców dla zawodowców musisz przeznaczyć kwotę grubo ponad 3tys pln. Wersja sportowa tego celownika bez wbudowanej funkcji noktowizora jest kilkaset pln tańsza, ale wciąż musisz zapłacić za nią ponad 2,5tys pln. A i tak w tej cenie otrzymasz celownik oferujący siatkę celowniczą tylko w kolorze czerwonym.

Aimpont Patrol Rifle Optic

No cóż cena nie jest tutaj kryterium wyboru. Tym bardziej, szukając dalej optymalnego rozwiązania będziesz zaskoczony biorąc do ręki kilkukrotnie tańszy kolimator tubowy Vortexa. Konsekwentnie i bezkompromisowo zaprojektowany i wykonany w funkcji naszego celu.

StrikeFire II nie jest najlżejszym modelem Vortexa, ale ze swoją wagą 204g z podniesionym czołem kolimator ten może konkurować o Twój wybór z produktami z półki premium.

Strikefire II to najbardziej wszechstronny celownik jaki produkuje firma Vortex.

Jakość szkła i wszechstronność tego celownika jest imponująca. Dzięki wielowarstwowej technice produkcji szkieł Vortexa otrzymujemy bardzo jasny celownik z doskonałą transmisją światła. Wszystkie szkła tego celownika pokryte są powłoką anty-refleksyjną. Hermetyczny układ optyczny wypełniony jest azotem dzięki czemu szkła nie pokrywają się rosą zachowując czysty i jasny obraz. Optyka jest wodoodporna, a uszczelki w obudowie zapobiegają przedostawaniu się wilgoci, kurzu i innych cząstek do wnętrza. Vortex w specyfikacji technicznej nie podaje głębokości na jaką możemy bez obaw zanurzyć pod wodą celownik podczas gdy dla wspomnianego powyżej celownika firmy Aimpoint ten parametr mamy jasno określony z wartością do 45m. Zaczynamy rozumieć różnice w cenie :))

Ale jeżeli do naszych zastosowań nie przewidujemy włączać zadań z repertuaru Seals produkt firmy Vortex wciąż ma sporo do zaoferowania. Strikefire II w odróżnieniu do produktu szwedzkiej firmy posiada bowiem możliwość przełączania podświetlenia siatki celowniczej z czerwonej na zieloną dla osiągnięcia lepszego kontrastu z otoczeniem.

Strikefire II posiada ulepszoną diodę LED, dzięki czemu dioda jest jaśniejsza i łatwiejsza do zobaczenia w świetle dziennym w porównaniu z poprzednimi modelami Vortexa. Natężenie oświetlenia plamki jest regulowane i pozwala na regulację w 10 zakresach natężenia światła w zależności od warunków.

Dwa najniższe zakresy jasności plamki dedykowane są do współpracy kolimatora z noktowizorem. Jasna kropka celownicza w Strikefire II wielkości 4MOA jest idealna do sytuacji, w których wymagana jest błyskawiczna akwizycja celu i efektywnie sprawdzi się na dystansach do 150m. I tutaj znów otwiera się dyskusja o celownikach z półki premium, które w większości dysponują plamką celowniczą wielkości 2MOA, choć trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie. Cześć z nich dysponuje kropka 4MOA lub posiada opcje przełączania pomiędzy 2 i 4 MOA.

W tym przypadku różnica sprowadza się do tego na jakim dystansie strzelamy lub do jak małych celów i jak dużej precyzji potrzebujemy. Jeśli strzelamy z bliska, do 150m, 4 MOA jest bardzo dobrym ergonomicznym rozwiązaniem. Kropką 4 MOA na dystansie 200 jardów zasłonimy cel o średnicy 8″, i odpowiednio na 300 jardów – 12″, na 400 jardów – 16″. Obiektywnie trzeba przyznać ze kropka 2MOA rzeczywiście wydaje się rozwiązaniem bardziej uniwersalnym. Na dystansie do 100-150m aby osiągnąć ergonomię kropki 4MOA wystarczy zwiększyć natężenie światła uzyskując optycznie efekt większej plamki, strzelając na większych dystansach lub korzystając z powiększalnika możemy przygasić podświetlenie siatki uzyskując większą precyzję celowania. Gdy jednak prowadzimy działania na dystansie do 150m i przede wszystkim liczy się czas naszej reakcji 4MOA jest dobrym efektywnym rozwiązaniem.

Strikefire II podobnie jak produkty premium wyposażony jest w automatyczny 12 godzinny tryb gotowości – zwiększa to żywotność baterii, która w przypadku tego celownika osiąga imponującą wartość 80000 godzin. Ponad 9 lat pracy na jednej parze baterii CR 2354, które otrzymujemy razem z celownikiem. Zakres temperatur otoczenia, z którymi radzi sobie produkt Vortexa jest równie imponujący.

Według producenta temperatura robocza dla Strikefire II może wahać się od -40 do +60 stopni Celsjusza.

Optyka celownika zamknięta jest w szerokim 30 mm lekkim, jednoczęściowym tubusie wykonanym z aluminium lotniczego z twardo anodowanym wykończeniem. Konstrukcja celownika rzeczywiście wydaje się być niezwykle trwała, wręcz niezniszczalna o czym możemy przekonać się oglądając liczne crush tests publikowane przez użytkowników na youtube. Zdecydowanie mniej ochotników poddaje podobnym eksperymentom swoje produkty z półki premium – No cóż i w tym przypadku cena też robi różnice 🙂

Strikefire II – montaż typu Cantilever

Na koniec montaż i regulacja siatki celowniczej. W komplecie z celownikiem otrzymujemy montaż typu Cantilever na szynę 22 mm Picatinny / Weaver / RIS, lower 1/3 co-witnes – 40 mm. To bardzo porządny i elegancki montaż pewnie mocujący tubus i trzymający zero celownika. Nie posiada co prawda nanometrycznej śruby ściągającej szczęki uchwytu co możemy spotkać w montażach z półki premium, czy śruby z dźwignią QD – ale nie zmienia to faktu, ze ten montaż robi swoją robotę.

Wysokość montażu 40mm liczona do środka tuby zapewnia nam możliwość użycia w sytuacji awaryjnej zapasowych celowników otwartych naszego karabinka. StrikeFire II wieżyczki kalibracji kropki celowniczej ma zabezpieczone nakręcanymi na nie osłonami. Wieżyczki usytuowane są z prawej strony i u góry tubusu.

Do regulacji konieczne jest użycie prostego narzędzia typu moneta lub specjalnie w tym celu wyprofilowanej osłony wieżyczki. Obrót pokrętła połączony jest z dobrze wyczuwalnym kliknięciem. Każde kliknięcie przesunie punkt celowania o 1/2 minuty kątowej (MOA). 1/2 MOA odpowiada 1/2 cala na 100 jardów, 1/4 cala na 50 jardów, 1/8 cala na 25 jardów itd.

Zakres pełnej regulacji kropki celowniczej w pionie i poziomie wynosi aż 100 MOA.

Wraz z kolimatorem otrzymujemy w komplecie dekielki uchylne na przód i tył skutecznie zabezpieczające szkła celownika podczas transportu.

Wszechstronny kolimator Vortex StrikeFire II pozwala szybko namierzyć cel i oddać strzał kończąc Twoje zadanie sukcesem. Konstrukcja kolimatora jest bardzo dobrze wykonana, elegancka w formie ale przede wszystkim wytrzymała, odporna na wodę i uszkodzenia, montaż bez problemu wytrzymuje ponad 1000 strzałów oddanych z Magnum 375 H&H. Możesz znaleźć w ofercie Vortexa jak i innych marek celownik, który będzie lżejszy, być może będzie bardziej kompaktowy, lub będzie miał np. gwarantowaną wodoszczelność na głębokości kilkudziesięciu metrów ale ten wszechstronny kolimator zaskakuje bardzo przyzwoitymi parametrami we wszystkich funkcjach, które są krytyczne aby uznać celownik za bardzo dobry.

Bez kompleksu Vortex Strikefire II może konkurować z uznanymi produktami firm premium. Gdy do tego dodamy atrakcyjną cenę kolimator Strikefire II jest obiektywnie godny polecenia.