beararms.pl

Tactital karambit, czy może jednak poręczny EDC? Specwarcom BlackFox BF-730.

Specwarcom BlackFox BF-730

Co otrzymasz, gdy połączysz rękojeść w stylu karambit z przyjaznym dla EDC kształtem ostrza? Na to pytanie odpowiedział Jean Marc Meredieu projektując dla włoskiego Fox Knives nowoczesny karambit
o niesamowitej skuteczności – Specwarcom BlackFox BF-730.

Karambit to rodzaj noża, który narodził się w Indonezji. Charakteryzuje się pierścieniem na palec oraz kształtem ostrza, które cechuje ogromna skuteczność cięcia.

Obecnie używany jako nóż roboczy oraz do obrony. Klasyczny karambit lub kerambit – obie nazwy są prawidłowe, wywodzi się z Sumatry i początkowo był narzędziem rolniczym. Drogą wymiany handlowej szybko rozprzestrzenił się na kraje jak Kambodża, Laos, Malezja, Birma, Tajlandia i Filipiny. Jednakże największą sławę zdobył na Filipinach, przede wszystkim jako broń. Karambit, ze swoim agresywnym, zakrzywionym ostrzem, które posiada dwie krawędzie tnące, doskonale sprawdza się w walce.

Karambity posiadają charakterystyczne sierpowate ostrze, dzięki czemu można nimi zadawać ciosy podobnie jak ptaki robią to szponami lub dzikie koty pazurami. Obecnie karambity zyskały drugą młodość, zostały mocno spopularyzowane w grach komputerowych, między innymi popularnej grze Couter Strike. Istostą budowy tych noży jest nie tylko ostrze w kształcie pazura, lecz także kółko z otworem, przez który możemy przełożyć palec, co wyjątkowo pomaga nam utrzymać nóż w dłoni więc nie ma mowy, aby przypadkowo wyślizgnął się z dłoni jednocześnie umożliwiając błyskawiczna zmianę chwytu noża.

Głownia zaprojektowana przez Jean’a Marc’a Meredieu posiada zmodyfikowany profil w stylu Wharncliffe… dobry do przebijania i agresywnego cięcia we wszystkich zastosowaniach. Krawędź tnąca zahartowana do 57-59 HRC zapewnia wyjątkową wydajność cięcia z pełną siłą, przenosząc moc na sztych, gwarantuje wytrzymałość punktową. Aby zachować pełną kontrolę nad ostrzem, opadający grzbiet klingi pokryto karbowanym oparciem pod kciuk. ForeFinger Groove, głębokie podcięcie pod palec wskazujący oraz pierścień palcowy back ring / tail ring zapobiegają wyślizgiwaniu się noża, gdy robi się ciężko.

Łukawata rękojeść pokryta została antypoślizgowymi, teksturowanymi okładzinami dla lepszej przyczepności, wykonanymi z wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne, chemikalia, niskie temperatury tworzywa G-10. Okładziny nie przewodzą prądu, zapobiegają przymarzaniu rękawic do okładek. Rękojeść zakończono powiększonym pierścieniem palcowym dla uchwytu również w rękawicy. Pochwa – płaska, wykonana z tworzywa kydex. Ułatwia szybkie dobycie noża w każdej sytuacji. Przystosowana do zawieszania na szyi, lub przenoszenia noża na pasie, kamizelce bojowej lub oporządzeniu.

Razem z nożem otrzymamy adapter do paska który uspokoi tradycjonalistów, oraz smycz do noszenia na szyi, umożliwiając dyskretne noszenie noża. Głownia noza wykonana została ze stali nierdzewnej 440C. Kilkadziesiąt lat temu była to stal wysokiej klasy, 440 jest dziś bardzo przyzwoitą stalą średniej jakości. Wielu użytkowników nadal jednak postrzega ją jako idealne „magiczne trifecta” pozwalając zachować ostrość krawędzi odporności na korozję i łatwość ostrzenia.

BlackFOX to linia produktów włoskiego FOX Knives, która została stworzona z myślą o tych, którzy uprawiają sporty na świeżym powietrzu, takie jak biwakowanie, wędkarstwo czy polowanie.

BlackFOX to doskonały wybór również dla osób zawodowo takich jak ekipy ratownicze, strażacy, policja czy organy ścigania. To idealna linia dla tych, którzy chcą bezpiecznie pracować lub uprawiać sport i osiągać najlepsze wyniki.

Specwarcom, BF-730 powstał w oparciu o rozwiązania taktyczne, których celem było zaoferowanie kompaktowego noża do walki w zwarciu o szybkim dobyciu oraz efektywnym ostrzu do agresywnego cięcia i penetracji. Z uwagi na kompaktowe wymiary i niska wagę sprawdzi się równie dobrze jako EDC typu neck w codziennych zastosowaniach.

Długość głowni: 65.0 mm / 2.56″
Grubość głowni: 4.0 mm / 0.16″
Długość całkowita: 170.0 mm / 6.69″
Waga: 85.0 g / 3.00 oz
Rodzaj krawędzi tnącej: Plain
Typ głowni: WarncliffRodzaj
rękojeści: G10 Black
Pochwa: Kydex
Producent: FOX Cutlery, Włochy