beararms.pl

Tuning AK-47; Stalowy “gniotsa nie łamiotsa” czy lekki polimerowy …?

Amerykańska niezawodność, izraelska ergonomia czy polska funkcjonalność?

Trzech producentów: polski WBP, izrealski Fab Defence oraz amerykański Magpul. Trzy polimerowe, 30 nabojowe magazynki będące zamiennikami stalowych magazynków do karabinka AK/AKM – 47 na nabój 7,62x39mm.

Wszystkie trzy magazynki wykonane zostały z lekkich i odpornych na wstrząsy i uszkodzenia polimerów. Posiadają stalowe mechanizmy wewnętrzne.

Amerykański MAGPUL PMAG 30 AK/AKM MOE MAG572 wyposażony został w samosmarujący się donośnik. Poszerzona stopka magazynka, wraz z żebrowaną teksturą ułatwia wymianę i poprawia chwyt. Na bocznych ścinkach, w dolnej części, znajdują się panele ułatwiające znakowanie magazynka markerami. MAG572 waży 184g.

Izraelski FAB ULTIMAG AK47/74 30R jest natomiast kompatybilny ze wszystkimi wersjami AK47. Cechą szczególną tego magazynka jest okienko umożliwiające szybką kontrolę stanu załadowania magazynka w zakresie 10-30R. Magazynek posiada agresywnie fakturowaną powierzchnię zapewniająca pewny chwyt przy operowaniu bronią. Stopka magazynka dostosowana jest do użytku z łącznikami magazynków. Wewnętrzna konstrukcja podajnika pozwala na płynne działanie przy niskim współczynniku tarcia. W stosunku do amerykańskiego odpowiednika jest znacząco lżejszy – waży zaledwie 156g.

Polski MAGAZYNEK WBP AK47 7,62×39 – 30R wyprodukowany z półprzezroczystego polimeru zapewnia kontrolę załadowania w pełnym zakresie 0-30R. Waży 172g a więc pod tym względem jest w środku stawki pomiędzy magazynkami z USA i Izraela. Solidna stalowa sprężyna oraz stalowa stopka zapewnia dużą niezawodność tego magazynka w warunkach polowych.